Święta Rozalia

Patronką kaplicy w Jaworskiej Woli jest święta Rozalia z Palermo, zwana również jako Rozalia Sycylijska.

Urodziła się około 1130 roku na Sycylii, zmarła w roku 1165 lub 1170 na górze Monte Pellegrino). Była pustelnicą, dziewicą i świętą Kościoła katolickiego.

Rozalia była córką księcia Sinibalda, służącego królowi Normanów, Rogerowi II. Kiedy próbowano wydać ją za mąż, uciekła do groty na pobliskiej górze i zaczęła wieść tam życie pustelnicy. Na ścianie owej groty wyryła napis: „Ja, Rozalia, córka Sinibalda, postanowiłam żyć w tej grocie dla miłości mego Pana, Jezusa Chrystusa”. Po pewnym czasie przeniosła się w okolice Monte Pellegrino koło Palermo.

Od 1642 roku jest patronką Palermo oraz orędowniczką chroniącą od zarazy.

Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 4 września.

Atrybutami świętej są: czaszka, wieniec z róż, grota, w której mieszkała.

Jak głosi legenda w 1624 roku podczas zarazy nękającej Palermo i okolicę święta Rozalia ukazała się pewnej kobiecie i powiedziała, gdzie należy szukać jej relikwii. Kazała przenieść je do Palermo i przejść z nimi w uroczystej procesji przez miasto. W opisanej grocie znaleziono kości kobiety. Po wykonaniu polecenia Rozalii zaraza zakończyła się. Od tego momentu rozpoczął się kult Rozalii.

Do Martyrologium Rzymskiego wpisał ją papież Urban VIII w 1630 roku.

ŚWIĘTA ROZALIO RATUJ NAS!

1. Przed obojętnością na sprawy wiary i zbawienia
2. Przed utratą wiary w Jedynego i Prawdziwego Boga
3. Przed stawianiem wyżej spraw doczesnych niż Bożych
4. Przed wzajemną nienawiścią i niezgodą w naszym narodzie
5. Przed publicznym wyśmiewaniem Boga i spraw religijnych
6. Przed utratą moralności chrześcijańskiej i dobrych obyczajów
7. Przed zabijaniem nienarodzonych dzieci pod sercem matek
8. Przed zniszczeniem narodu polskiego przez pijaństwo i rozwiązłość
9. Przed niewiernością małżeńską i rozwodami małżeństw
10.Przed zaniedbaniem religijnego wychowania dzieci i młodzieży
11 .Przed zmarnowaniem naszego życia przez niegodne postępowanie
12.Przed zlekceważeniem Nowej Ewangelizacji we współczesnym Świecie
13.Przed zniszczeniem w nas miłości Bożej, która jest źródłem szczęścia
14.Przed utratą nieba, do którego jesteśmy przeznaczeni przez Boga

O Święta Rozalio, wysłuchaj naszych błagań i zachowaj nas przed wszelką zarazą duchową, która nam grozi. Niech Twoje wstawiennictwo sprawi, abyśmy bezpieczni i utwierdzeni w miłości Bożek przeszli wszystkie niebezpieczne drogi świata i trafili tam, gdzie Ty cieszysz się wieczną nagrodą w niebie. Amen.